TWORZENIE SIĘ BLIZN, BLIZNOWCÓW.

W naszej kulturze blizny nie są mile widziane, jeszcze trudniejsze to zaakceptowania są bliznowce lub przerośnięte blizny.
Proces prawidłowego gojenia rany składa się z czterech kolejnych etapów:

Faza pierwsza jest fazą zapalną. Trwa of 24-48 godzin, w tym okresie obserwujemy krwawienie z przeciętych naczyń krwionośnych, wysięki surowicze, strup.

Faza druga to czas oczyszczania rany przez fagocyty, trwa on około 7 dni.

Faza trzecia to faza odbudowy skóry, proliferacji. Trwa on od 2-4 tygodni po urazie. Organizm twory nowe włókna kolagenowe, pojawiają się nowe naczynia krwionośne: jest to faza naczyniowa. W tym etapie formująca się blizna jest czerwona, gruba, często swędząca.

Faza czwarta to czas przebudowy powstałej blizny, duża, twarda i czerwona blizna mięknie, z czerwonej i przerosłej staje się zapadnięta i perlisto-szara. Jest ona pozbawiona mieszków włosowych, komórek barwnikowych, gruczołów łojowych i potowych. W obszarze blizny (1-2 cm od niej) może występować zaburzenie czucia, jeżeli zostały uszkodzone włókna nerwowe. Okres przebudowy blizny, ostatecznego się jej formowania to około 12 miesięcy po urazie.


POWSTAWANIE BLIZNOWCÓW

Bliznowce powstają na bazie ran ciętych, często w wyniku pogryzienia przez zwierzę, a ostatnio coraz częściej jako reakcja skóry na barwniki wykorzystywane w kolorowych tatuażach. Jest to wynik nieprawidłowego gojenia się skóry. Bliznowcem opisujemy gdy blizna przerasta granice pierwotnej rany, pojawia się kilka miesięcy od urazu, jest duża i niewspółmierna do urazu skóry, ciemnoczerwona, często dająca dolegliwości bólowe. Bliznowce są nieestetyczne i szpecące. Przykładem są bliznowce ramion po szczepieniach u dzieci czy bliznowce po urazach klatki piersiowej i barków. Próba chirurgicznego wycięcia bliznowca (bez uprzedniego leczenia sterydami) często kończy się niepowodzeniem i odrostem zmiany.

LECZENIE BLIZN I BLIZNOWCÓW

Pacjenci zgłaszający się go gabinetu medycyny estetycznej pragną wyleczenia blizny. Oczekiwanie to jest z góry skazane na niepowodzenie, lecząc blizny możemy jedynie poprawić ich wygląd, zmniejszyć je, sprawić że będą bledsze, jaśniejsze i nieco cieńsze, przyjemniejsze w dotyku.

Leczenie blizn rozpoczynamy zwykle od stosowanie żeli i maści. Nie należy ich stosować za wcześnie, możemy dopiero w trzeciej fazie gojenia się blizn, po około miesiącu od jej powstania. Do najbardziej znanych preparatów należą maści zawierające wyciąg z cebuli oraz allantoinę: Cepan i Contractubex. W ostatnich latach chętniej korzysta się z plastrów silikonowych, przyklejanych na rany. Plaster silikonowy na powierzchni blizny zabezpiecza ją przed utratą wody i wysychaniem, zmniejsza swędzenie i pieczenie. Blizny stają się bardziej miękkie, mniej napięte i bledną. Do najczęściej polecanych należą Dermatix i Veraderm, a samoprzylepne plastry silikonowe to Sutricon i Medigel.

Jedną z najskuteczniejszym metod leczenia bliznowców jest sterydoterapia. Metoda polega na wstrzykiwaniu do bliznowca preparatów sterydowych. Zabiegi przeprowadzane są co miesiąc, w seriach od 1-6 zabiegów. Skuteczność zabiegu jest dość duża, należy jednak pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych w postaci bladej, zapadniętej blizny z przerostem naczyń krwionośnych, teleangiektazji, o których pacjent musi zostać poinformowany. Skuteczność terapii sterydowej jest dość duża, a ryzyko nawrotu wynosi jedynie 15-25% (co w przypadku zabiegu chirurgicznego jest dobrym wynikiem).

Leczenie chirurgiczne, wzmiankowane powyżej, nie jest polecane do leczenia bliznowców, ze względu na częstą wznowę zmiany, bliznowce 2 60-90% odrastają i są większe.

Bardzo dobrym leczeniem jest zestawienie terapii sterydowej z laserem frakcyjnym CO2. Po ustabilizowaniu bliznowca sterydoterapią, można leczyć go laserem CO2, ta terapia łączona daje bardzo dobre efekty końcowe. Zasada działania obecnych laserów polega na frakcyjnym, czyli częściowym, etapowym zniszczeniu tkanek bliznowatych. Laser frakcyjny CO2 powoduje tworzenie wielu bardzo małych, ale głębokich kolumn oparzeniowych w bliźnie (od 50 do nawet 2000 na cm2 powierzchni blizny). W wyniku wysokiej temperatury wiązki laserowej, tworzą się mikropunkty uszkodzonej skóry otoczone zachowanymi wyspami skóry nieuszkodzonej, od których rozpoczyna się bardzo gwałtowny proces gojenia. W celu uzyskania dobrego efektu kosmetycznego konieczna jest seria 3-5 zabiegów. Podczas każdej sesji uszkodzeniu ulega ok.15-25% blizny. Pełne efekty odnowy skóry uzyskuje się w 4-6 tygodni po zabiegu i jest to okres przerwy potrzebny na regenerację pomiędzy kolejnymi zabiegami. Laseroterapia zwykle nie wymaga znieczulenia. Można jednak zastosować maść znieczulającą Emla na około 30-45 minut przed zabiegiem. Naświetlania trwają od 10 minut do 1,5 godziny w zależności od rozległości powierzchni. Ubocznym działaniem laseroterapii jest kilkudniowy obrzęk miejsca leczonego oraz zaczerwienienie, lekkie oparzenie skóry dające uczucie pieczenia, swędzenia czy nawet niewielkiego bólu. Objawy te zwykle zanikają po 3-5 dniach. Po tym okresie skóra może intensywnie się złuszczać. Proces odnowy kolagenu w bliźnie i jej przebudowa może trwać jeszcze przez 6-12 miesięcy po zakończeniu terapii.


Proszę pamiętać, że blizna to ślad na całe życie. Blizny nie da się wymazać gumką myszką, w gabinetach medycyny estetycznej możemy ją zmniejszyć, uczynić ładniejszą, mniej widoczną, jednak nie da się jej w 100% usunąć. Istnieje wiele metod leczenia blizn, bliznowców, metody te są dobierane indywidualnie do każdego rodzaju blizny. Pacjenci poddający się terapii bliznowców powinni pamiętać, że bliznowce lubią odrastać, odrastają zmiany leczone nawet przez najlepszych specjalistów. Leczenie bliznowców wymaga ogromnej cierpliwości ze strony pacjenta.

Polecane zabiegi

Opinie o gabinecie

Karolina

Długo nie mogłam się zdecydować na jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Od pewnego czasu myślałam o Botoksie. Moja p. dentystka dała mi adres dr Skoczylas (robiła sobie u niej zmarszczki). Zabieg był niebolesny, dr Skoczylas okazała się super, wszystko mi wytłumaczyła, efekt jest idealny, marszcze się tylko odrobinkę aby nikt nie widział że miałam Botox. Jest OK

Anna

Serdecznie polecam Panią Doktor. Przesympatyczna, kompetentna osoba. Poświęca maksymalnie dużo czasu swojemu pacjentowi.

Mikołaj

Ja miałem wypełnianie bruzdy nosowo-wargowe. Bruzdy były głębokie i bardzo postarzające. Wypełnienie było zrobione kwasem hialuronowym i musze powiedzieć, że efekt jest bardzo dobry. Bruzdy prawie znikły, wyglądam znacznie młodziej. Zabieg trwał około 45 minut i jestem bardzo zadowolony. Pani doktor potraktowała mnie poważnie, dokładnie opowiedziała o zabiegu. Zabieg zrobiła sprawnie, bez bólu, jest godna polecenia.

Anita

Ja u Pani doktor miałam wypełnianie usta kwasem hialuronowym. Górna warga była zdecydowanie za wąską. Zabieg był robiony w znieczuleniu wiec nic nie bolało. Po zabiegu jest super usta są pełne i symetryczne. Pani doktor jest bardzo miła, przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkim co się będzie działo przed po zabiegu. Efekt jest bardzo fajny.

Zuzanna

Witam serdecznie. Pani doktor podawała mi Botox w czoło. Kilka jednostek miedzy brwi i kilkanascie w czolo powyzej. Zabieg zrobiony był szybko i sprawnie cenowo też bardzo przyzwoicie. Po 2 tygodniach miałam wizytę kontrolna i pani doktor dodała mi kilka jednostek tu i ówdzie. Panią doktor sobie wygooglowalam w internecie i miałam duszę na ramieniu. Teraz. Z czystym sumieniem wystawiam jej 5.

Beata

Witam Polecam profesjonalizm i podejście Pani doktor. Ja miałam podawany kwas hialuronowy w bruzdy na szyi - tzw mezoterapia. Po pierwszym zabiegu rewelacja- bruzdy zmniejszyły się znacznie. Pani doktor się nie spieszy,rozmawia z pacjentem. Jestem umówiona za 2 tygodnie, jak na razie super.

Danuta A.

Hello Aktualnie mieszkam w Londynie, do Polski przyjezdzam co jakis czas. Teraz poddaje sie zabiegowi Aqualyx. Pani doktor podaje mi go w tkanke tluszczowa na brzuchu i na biodrach - aby pozbyc sie oponek ktore tam mam. Doktor - super, spokojna, zrównoważona, pełen profesjonalizm. Zabieg miałam robiony 2 razy w obwodzie ubyło mi 2 cm.

Małgosia lat 40

Pani Doktor powiększała mi usta. Znieczuliła mi usta ze strzykawki, a nie tym niedziałającym kremem. Nic mnie nic nie bolało. Bardzo polecam usta ze znieczuleniem dentystycznym:) Wkrótce wybieram się na botox

Jan

Polecam bardzo aqualyx w wykonaniu p. doktor. Na podbródek i „boki”. Zabieg szybki, bezbolesny i niedrogi:…. Po 2 zabiegach podbródek zmniejszył się, „boki” coś około 2 cm. Wyraźna różnica.

Michał

Ja polecam Botox na czoło na tzw :lwią bruzdę”- w te zmarszczki pomiędzy brwiami. Efekt po tygodniu od zabiegu rewelacyjny, absolutnie pogodna twarz. Zabieg prawie bezbolesny i szybki, pani doktor warta polecenia (w życiu nie wiedziałem tyle o Botox-ie co teraz).

Oliwia

Gorąco polecam Panią doktor. Przesympatyczna osoba. Pani doktor dokładnie wytłumaczyła mi jak będzie wyglądał zabieg (Aqualyx), nie spieszyła się, odpowiedziała na każde moje pytanie :) Nie nakłaniała mnie do poddania się zabiegowi (zdarza się to wielu lekarzom), szczerze opowiedziała o skutkach ubocznych lipolizy iniekcyjnej, które szybciutko zniknęły. Każdy pacjent życzyłby sobie takiego pełnego profesjonalizmu podejścia do zabiegu i tematu, jaki Pani doktor posiada. Jeszcze raz serdecznie polecam i pozdrawiam!

Bogusia

Pani Doktor podawała mi preparat RADIESSE aby poprawić owal twarzy, policzki, bruzdy nosowo-wargowe. Jest to preparat który ma się utrzymać do 18 miesięcy i poprawić mój wygląd. Jestem świeżo po zabiegu, wyglądam dużo lepiej. Zabieg jest bezbolesny, Pani doktor podała go kaniula bardzo sprawnie i fajnie. Siniaków nie było. Polecam Panią doktor, miła, komunikatywna osoba.

Mateusz

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu mezoterapii na wypadające włosy. Po 3 spotkaniach i podaniu kilku ampułek lekarstwa, włosy przestały wypadać. Zabieg jest trochę bolesny, da się wytrzymać. Pani Doktor rzeczowo opowiedziała mi o zabiegu. Polecam.

Mateusz

Moim głównym problemem był podwójny podbródek. Od pewnego czasu zaczął mi przeszkadzać. W Internecie znalazłem informacje, że można się go pozbyć. Pani Doktor zdecydowała się mi pomóc i zrobiła mi zabieg- " Aqualyxem". Zabieg krótki, sprawny, nie bolesny, Pani doktor super , jestem zadowolony. Polecam

Anna

Od jakiegoś czasu zaczęły mi przeszkadzać duże zmarszczki na czole i bruzdy wargowo- nosowe. Moja koleżanka namówiła mnie na zabieg u pani doktor. Już po pierwszym wstrzyknięciu wypełniacza widać było różnicę. Czuję się młodsza i bardziej atrakcyjna. Zabieg nie bolał. Pani doktor była przemiła. Wszystko wyjaśniała. Gorąco polecam zabieg u pani doktor wszystkim kobietom.

Gabinet Medycyny Estetycznej; dr n. med. Marta Skoczylas
ul. Kamionkowska 41/3; 03-812 Warszawa, Praga Południe
+48 785 17 08 71; dr.martaskoczylas@gmail.com