Pocenie się stóp jest reakcją naturalną, dotyczy każdego z nas. Nasz organizm wydziela pot aby chłodzić skórę przy wysokich temperaturach atmosferycznych, czy w trakcie ćwiczeń fizycznych. Wydzielamy pot gdy jesteśmy pod wpływem silnych emocji, gdy się boimy, jesteśmy zdenerwowani. Jednak u niektórych osób pocenie się jest znacznie bardziej intensywne niż u reszty populacji. Nadmiernie pocenie się powoduje zażenowanie, wpływa na nasze życie społeczne, relacje męsko-damskie.

Pierwotna nadpotliwość jest jednostką chorobową samoistną, nie jest ona wywołana przez choroby organiczne. Pierwotne nadpotliwość powoduje nadmierne pocenie się owłosionej skóry głowy, okolicy pach, stóp i dłoni. Lekarze uważają, że choroba ta jest spowodowana zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego, jest ona dziedziczona genetycznie.

U pacjentów cierpiących na tą przypadłość wywiad jest typowy, pierwsze objawy pojawiają się w okresie pokwitania. Następnie objawy nasilają się. W czasie wystąpień publicznych, wykładów, prezentacji, czy też przy silnym stresie pach pocą się intensywnie, pojawiają się mokre, nieestetyczne plamy na ubraniu. Osoby cierpiące na nadmierna potliwość pach zawsze mają w miejscu pracy 2-3 koszule, bluzki na zmianę, zaburzając ich komfort pracy.

 

 

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI STÓP

Istnieją różne metody leczenia nadpotliwości, zaliczamy do nich:

 • stosowanie ogólnych zaleceń higienicznych, częste mycie się
 • stosowanie naparów z ziół, leków uspokajających, witamin z grupy B
 • stosowanie jontoforezy - zabiegu z użyciem prądu o małym natężeniu
 • leczenie chirurgiczne, usunięcie zwoju nerwowego (rzadko wykonywane)
 • śródskórne wstrzykiwanie BOTOX-u metodą wielu nakłuć


PROCEDURA ZABIEGOWA:

 • Przed zabiegiem wykonywana jest próba Minora, w celu uwidocznienia obszarów nadmiernego pocenia się.
 • Lekarz znieczula stopy kremem EMLA przez 30 min, czasami stosuje znieczulenie nasiękowe.
 • BOTOX wstrzykiwany jest śródskórnie, techniką wielu nakłuć. Zabieg jest nieco bolesny.
 • Po terapii może się pojawić lekkie zaczerwienienie i obrzęk, który ustępuje po 24 godzinach.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:

 • Po zabiegu nie zaleca się prowadzenie auta ze względu na możliwe zaburzenia funkcji stóp.
 • Po zabiegu nie należy korzystać z sauny, kąpieli parowych, basenu, siłowni przez 7 dni.
 • Należy unikać alkoholu przez tydzień po zabiegu (alkohol osłabia działanie toksyny botulinowej).
 • Naturalnym następstwem pozabiegowym, może być przejściowe zaburzenie czucia i siły mięśniowej.
 • U części pacjentów BOTOX, może częściowo porazić drobne mięśnie stóp.
 • Pacjent może mieć nieco utrudnione chodzenie przez 2-3 tygodnie.

W trakcie jednego zabiegu podawanych jest 150 jednostek BOTOX-u. Przy średnim natężeniu pocenia się stóp można podać 100 jednostek toksyny botulinowej, nie gwarantuje to jednak pełnego zablokowania wydzielania potu. BOTOX zmniejsza nadmierną potliwość stóp na około 6 miesięcy, nie usuwa jednak jej przyczyny. Jest to leczenie objawowe.

 

Polecane zabiegi

Opinie o gabinecie

Karolina

Długo nie mogłam się zdecydować na jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Od pewnego czasu myślałam o Botoksie. Moja p. dentystka dała mi adres dr Skoczylas (robiła sobie u niej zmarszczki). Zabieg był niebolesny, dr Skoczylas okazała się super, wszystko mi wytłumaczyła, efekt jest idealny, marszcze się tylko odrobinkę aby nikt nie widział że miałam Botox. Jest OK

Anna

Serdecznie polecam Panią Doktor. Przesympatyczna, kompetentna osoba. Poświęca maksymalnie dużo czasu swojemu pacjentowi.

Mikołaj

Ja miałem wypełnianie bruzdy nosowo-wargowe. Bruzdy były głębokie i bardzo postarzające. Wypełnienie było zrobione kwasem hialuronowym i musze powiedzieć, że efekt jest bardzo dobry. Bruzdy prawie znikły, wyglądam znacznie młodziej. Zabieg trwał około 45 minut i jestem bardzo zadowolony. Pani doktor potraktowała mnie poważnie, dokładnie opowiedziała o zabiegu. Zabieg zrobiła sprawnie, bez bólu, jest godna polecenia.

Anita

Ja u Pani doktor miałam wypełnianie usta kwasem hialuronowym. Górna warga była zdecydowanie za wąską. Zabieg był robiony w znieczuleniu wiec nic nie bolało. Po zabiegu jest super usta są pełne i symetryczne. Pani doktor jest bardzo miła, przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkim co się będzie działo przed po zabiegu. Efekt jest bardzo fajny.

Zuzanna

Witam serdecznie. Pani doktor podawała mi Botox w czoło. Kilka jednostek miedzy brwi i kilkanascie w czolo powyzej. Zabieg zrobiony był szybko i sprawnie cenowo też bardzo przyzwoicie. Po 2 tygodniach miałam wizytę kontrolna i pani doktor dodała mi kilka jednostek tu i ówdzie. Panią doktor sobie wygooglowalam w internecie i miałam duszę na ramieniu. Teraz. Z czystym sumieniem wystawiam jej 5.

Beata

Witam Polecam profesjonalizm i podejście Pani doktor. Ja miałam podawany kwas hialuronowy w bruzdy na szyi - tzw mezoterapia. Po pierwszym zabiegu rewelacja- bruzdy zmniejszyły się znacznie. Pani doktor się nie spieszy,rozmawia z pacjentem. Jestem umówiona za 2 tygodnie, jak na razie super.

Danuta A.

Hello Aktualnie mieszkam w Londynie, do Polski przyjezdzam co jakis czas. Teraz poddaje sie zabiegowi Aqualyx. Pani doktor podaje mi go w tkanke tluszczowa na brzuchu i na biodrach - aby pozbyc sie oponek ktore tam mam. Doktor - super, spokojna, zrównoważona, pełen profesjonalizm. Zabieg miałam robiony 2 razy w obwodzie ubyło mi 2 cm.

Małgosia lat 40

Pani Doktor powiększała mi usta. Znieczuliła mi usta ze strzykawki, a nie tym niedziałającym kremem. Nic mnie nic nie bolało. Bardzo polecam usta ze znieczuleniem dentystycznym:) Wkrótce wybieram się na botox

Jan

Polecam bardzo aqualyx w wykonaniu p. doktor. Na podbródek i „boki”. Zabieg szybki, bezbolesny i niedrogi:…. Po 2 zabiegach podbródek zmniejszył się, „boki” coś około 2 cm. Wyraźna różnica.

Michał

Ja polecam Botox na czoło na tzw :lwią bruzdę”- w te zmarszczki pomiędzy brwiami. Efekt po tygodniu od zabiegu rewelacyjny, absolutnie pogodna twarz. Zabieg prawie bezbolesny i szybki, pani doktor warta polecenia (w życiu nie wiedziałem tyle o Botox-ie co teraz).

Oliwia

Gorąco polecam Panią doktor. Przesympatyczna osoba. Pani doktor dokładnie wytłumaczyła mi jak będzie wyglądał zabieg (Aqualyx), nie spieszyła się, odpowiedziała na każde moje pytanie :) Nie nakłaniała mnie do poddania się zabiegowi (zdarza się to wielu lekarzom), szczerze opowiedziała o skutkach ubocznych lipolizy iniekcyjnej, które szybciutko zniknęły. Każdy pacjent życzyłby sobie takiego pełnego profesjonalizmu podejścia do zabiegu i tematu, jaki Pani doktor posiada. Jeszcze raz serdecznie polecam i pozdrawiam!

Bogusia

Pani Doktor podawała mi preparat RADIESSE aby poprawić owal twarzy, policzki, bruzdy nosowo-wargowe. Jest to preparat który ma się utrzymać do 18 miesięcy i poprawić mój wygląd. Jestem świeżo po zabiegu, wyglądam dużo lepiej. Zabieg jest bezbolesny, Pani doktor podała go kaniula bardzo sprawnie i fajnie. Siniaków nie było. Polecam Panią doktor, miła, komunikatywna osoba.

Mateusz

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu mezoterapii na wypadające włosy. Po 3 spotkaniach i podaniu kilku ampułek lekarstwa, włosy przestały wypadać. Zabieg jest trochę bolesny, da się wytrzymać. Pani Doktor rzeczowo opowiedziała mi o zabiegu. Polecam.

Mateusz

Moim głównym problemem był podwójny podbródek. Od pewnego czasu zaczął mi przeszkadzać. W Internecie znalazłem informacje, że można się go pozbyć. Pani Doktor zdecydowała się mi pomóc i zrobiła mi zabieg- " Aqualyxem". Zabieg krótki, sprawny, nie bolesny, Pani doktor super , jestem zadowolony. Polecam

Anna

Od jakiegoś czasu zaczęły mi przeszkadzać duże zmarszczki na czole i bruzdy wargowo- nosowe. Moja koleżanka namówiła mnie na zabieg u pani doktor. Już po pierwszym wstrzyknięciu wypełniacza widać było różnicę. Czuję się młodsza i bardziej atrakcyjna. Zabieg nie bolał. Pani doktor była przemiła. Wszystko wyjaśniała. Gorąco polecam zabieg u pani doktor wszystkim kobietom.

Gabinet Medycyny Estetycznej; dr n. med. Marta Skoczylas
ul. Kamionkowska 41/3; 03-812 Warszawa, Praga Południe
+48 785 17 08 71; dr.martaskoczylas@gmail.com